Tek Tip Askerlik Çok Kısa Sürede Açıklanacaktır. 9 Ay veya 12 Ay + Bedelli Askerlik Şeklinde Olacaktır

Posted on 02 May 2009. Filed under: Bedelli Askerlik Hakkında |

Tek Tip Askerlik En Geç Bir Aya Kadar Açıklanacaktır.

Bazı arkadaşlar birkaç yıl sonra olur diyor, sorarım size bir yıl sonraki işi başbuğ bu günden söylermi?

Başbuğ tek tip askerliği söyleyebilmek için fırsat kolluyordu zaten adama bu konuda soru sorulmadığı halde lafın arasına katıp açıkladı.

Varsayalım bir sene sonra olacak bu uygulama, bugünden söylenir mi millete;

Şimdi ben 15 ay askere gidecek adam olsam ne yaparım, zaten süre kısalacak herkese eşit olacak bir sene bekleyeyim demez miyim?

Kısa dönem veya paralı yapacaklar Üniversite mezunları askerlik şubesinin önünde kuyruk olmaz mı, sonra askerlik şubeleri bu senenin celpleri dolu seneye gel demez mi?

Üniversite mezunları ortalığı karıştırmaz mı?

Toplumda infial oluşmaz mı?

Org. İlker Başbuğ, sokaktan geçen herhangi bir kişi değil, Ülkenin en büyük kurumunu temsil ediyor, boş bulunup konuşacak bir adam değil, ne dediyse hepsi bir plan ve niyet çerçevesindeydi.

Gözden kaçırılan diğer bir konuda;

Bu kanunla yürürlüğe girecek bir uygulama, peki kanunu kim çıkarır? Genel Kurmay mı?

Tabi ki meclis ve mecliste çoğunluk olan hükümet çıkartır.

Aslında Tek Tip askerlik olsun, bedelli askerlik olsun bunların tamamı konusundan çalışma yapan AKP hükümeti ve bu konuda çalışmalarını da tamamlamış durumda.

Bu çok net olarak hükümetin planı, Genel Kurmayın değil, Genel Kurmay, hükümet prim yapmasın diye sanki kendileri böyle bir hazırlık yapıyormuş havası yaratmak için açıklama yapma gereği hissetmiştir.

Vecdi Gönül’ün de dediği gibi bu konu meclis iradesindedir ve önemli olan verilecek kanun teklifinin içeriğidir ve bu içeriği Hükümet belirleyecektir.

Meclis Kanun yaptıktan sonra TSK’ ya uygulamak kalır.

Gelecek Kanun için Hükümetin aklında iki alternatif plan vardır, bunlardan; hükümetçe asıl istenen 12 ay tek tip askerlik ile eş zamanlı olarak bedelli askerliğin uygulanmasıdır. Bu konuda eğer TSK ile sıkıntılı bir duruma girilirse alternatif olarak tek tip 9 ay askerlik söz konusudur.

Aslında 12 ay askerlik ile bedelli askerliğin eş zamanlı olarak uygulanması TSK’ nın da işine gelmesine rağmen sırf AKP’ye prim yaptırmama adına sıkıntı çıkartılmaktadır.

Çok kısa sürede askerlik istemi konusunda kanun teklifi meclis gündemine alınacaktır bu kanun teklifinin içeriği bizim baskılarımızla şekillenecektir.

Bedelli Askerlik bekleyenlere önemle duyurulur.

Reklamlar

Make a Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

7 Yanıt to “Tek Tip Askerlik Çok Kısa Sürede Açıklanacaktır. 9 Ay veya 12 Ay + Bedelli Askerlik Şeklinde Olacaktır”

RSS Feed for Bedelli Askerlik Sosyal Platformu Comments RSS Feed

Allah bu millete sabır versin

Herkes kendi menfaatine ne geliyorsa onu yapıyor arada kalan halk. Bugün ben yiyorum zılgıtı, yarın komşum.
Kazanan güç odaklarının çevresine takılmış bir azınlık.
Bu ekonomik kriz ortamında GK ekonomik bir tedbirin önünü hükümete sormadan nasıl kapatabilir, sorarım sizlere

Güzel bir öngörü olmuş, bende uzun süredir aynısını düşünüyorum. Fakat meclist komisyonundan, bu düşüncemizi destekler nitelikte bir icraat görmemek veya duyum almamak beni biraz düşündürüyo açıkçası. Vecdi Gönülün 29 nisan açıklamasındada kendisini çok mail aldığı ama TSK dan bir istek gelmeden bişey yapamayacaklarını söylemesi ve celp fazlası söylemini değiştirerek yeterli asker olmadığı açıklaması gerçekten kafaları karıştıran bir durum.

CEVAP:
Eğer 1999’da çıkan bedelli askerlikten yararlanan bir tanıdık bulabilirseniz, sorun bakalım kendisine, bedelli askerlik çıkmadan bir hafta önce TSK’nın nasıl bir açıklama yapmış?
(Eğer tanıdığımız yok diyorsanız, ben söylim, TSK kesinlikle bedelli askerlik çıkmayacak, boşuna beklemeyin şeklinde bir açıklama yapmıştır.)

tüm şartların olgunlaştığı ve 10 yıldan beri çıkmayan geniş tabanlı bir bedelli askerlik uygulaması bekliyoruz. bu uygulamadan elde edilecek fon ekonominin birçok kalemine kaynak sağlayabilir.

binlerce tc vatandaşı çeşitli sebepler nedeni ile bedelli askerlik uygulamasını bekliyor.30 yaş üzerindekiler için çok daha vahim tablolar ortaya çıkıyor.en azından belli bir yaş için çıkartılmalı bedelli askerlik.maduriyetin farkına varmalı başbakanımız.

nasıl belli bir yaş diyorsunuz anlamıyorum cıkarsa tamamı için çıkmalı bende şuan yüksek lisans yapıyorum buna ara vermeyi bile göze alabilirim bedelli çıkarsa çünkü bitirdiğimde 30uma gelmiş olacagım ve bu benm ve ailem için gerçektende zor olacak.umarım bir bedelli çıkar ve herkezi kapsar.

zaten bedelli cıksa bile bu işsizlikte herkes gider askerligini paşa paşa yapar.
askeriyenin imkanları nerede var söyleyin..


Where's The Comment Form?

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogcu bunu beğendi: