Bedelli Askerlik Gerçekleri – Kamuoyuna Duyurulur.

Posted on 12 Mar 2009. Filed under: Bedelli Askerlik Hakkında |

   Toplumumuzda bazı insanlar bedelli askerlik beklentisi içinde olan bizleri, şımarık, rahat düşkünü zengin insanlar olarak düşünüyor. Fakat bizler ne zenginiz nede rahat düşkünüyüz, zengin olanlarımız vardır elbet ama bunların şımarık ve rahat düşkünü olmadığından emin olabilirsiniz. Çünkü şımarık, zengin ve rahat düşkünü olup da askerlik yapmak istemeyenler (gerçek anlamda gurbetçi olan vatandaşlarımızı tenzih ederim ) zaten yurtdışında çalışıyor görünüp 3 yıl gezip dolaştıktan sonra 5112 Euro karşılığı dövizli askerlik yapıyorlar.

Bir de ben gittim yaptım onlar da gitsin yapsın diyenler var, şartları müsait olup da gitmeyenler bence de gidip yapmalı ama sırf “ben gittim eziyet çektim sende git benim çektiklerimi çek” mantığıyla yaklaşmak haksız, düşüncesiz ve anlamsız bir inattır. Bu gün askerdeki süre boyunca ailemin bakılacağı,  gözümün arkada kalmayacağı bir formül bulunsa şahsen hemen gider bu engeli hayatımdan kaldırırım. Gel gelelim topraklarımızın saldırı altında olması durumunda zaten asker olup ailelerimizi, memleketimizi savunmaktan daha öncelikli bir şey olamaz. Bizler vicdani retçi falan da değiliz! Bu ülkenin evlatları olarak bu vatanın her karışını da savunuruz.

Bu isteğimizi adaletsizlik, eşitsizlik olarak görenlerde var.  Peki, bu durumda; yurt dışında yaşayıp, orada istihdam sağlayan, iş gücü oluşturan, orada vergi veren insanlarımız bulundukları ülkeye olan katma değerleri, kurulu düzenleri bozulmasın maksadıyla, bedeli mukabilinde dövizli askerlik yapabiliyorlar.  Fakat bu ülkeye hizmet eden, vergi ödeyen, katma değer oluşturan, çalışkan insanlar bu haktan mahrum bırakılıyor. Peki, ana yasa karşısında bu bir eşitsizlik ve haksızlık değil midir?
 
Siyasi ve ekonomik açıdan yüksek yerde bulunan kişiler bizim evlatlarımızda aslanlar gibi yaptı askerliğini hiç demesinler çünkü onlarında nasıl askerlik yaptığını çok iyi biliyorum.
 
Sonuçta bizler bedelli askerlik beklentimizi tamamen yasal ve hukuki bir çerçevede, insancıl sebepler dahilinde istiyoruz, en ağır sözleşmelerde bile mücbir sebepler göz önünde bulundurulurken bizlerin içinde bulunduğu bir takım nedenler hiç dikkate alınmıyor.
 
Bedelli askerlik isteyen bizlerin içersinde, her gelir grubundan, her sosyal statüden ve her meslek grubundan yüz binlerce kişi yer alıyor. Bizler en zor şartlarda hem hayat mücadelesi hem de haklı nedenlerle yapamadığımız askerlik hizmetimizi temel askerlik eğitimimizi alarak bedelli yapmak istiyoruz.
 
Bu istek geride bırakacağımız insanların bizden başka geçimini sağlayacak kimsenin olmamasından, annesine bakmak zorunda olana, çocuğu veya annesi vb. hasta olana, işyeri olup, askere gittiğinde bütün hayatının bedbaht olacağı insanlara kadar uzanıyor. İnsanların bu kriz döneminde zaten zor olan hayat şartları işten çıkıp askere gittiklerinde çok büyük yıkımlara sebep olabilecek boyutlarda. Mutlaka içimizde keyfi askerlik yapmak olacaktır ama çok büyük bir kısım hayat zorlukları ve mecburiyetler yüzünden askere gidememiş hatta yasal olarak suçlu konumuna bile düşmeyi göze almışlardır.

BEDELLİ ASKERLİK yasasının çıkarılmasıyla 1 taşla 3 hatta 5 kuş vurulabileceği kanaatindeyiz…
 
Öyle ki öncelikle ülkemizin kanayan yarası haline gelen bakaya ve celp fazlası ortadan kalkacak, işlerini kaybetmek istemeyen, ailelerinin bakımını üstlenmek zorunda olan, ailelerini bırakabileceği kimsesi olmayan insanlarımızın mağduriyeti giderilecek, böylece insanımızın psikolojik sorunlar yaşaması engellenecektir…
 
Ülke ekonomisine faizsiz ve geri dönüşümsüz çok büyük bir kaynak aktarılacak ve bu kaynak sayesinde IMF ve dış güçlere karşı elimiz daha güçlü hareket edebilecek onlara ihtiyacımız olmadığını gösterebileceğiz…
 
Ordumuzun profesyonelleşme atılımları içerinde modernizasyon için kaynak sağlanmış olabilecek ve ordudaki küçülme ama teknolojik olarak büyüme işlemi daha kolay ve kısa zamanda sağlanmış olabilecektir…
 
Ve en önemlisi şahsi kanaatime göre; Vatandaşımız bilecektir ki, T.C. Vatandaşlarının hepsi eşit şartlara sahiptir.Kimse arasında bir ayrımcılık yapılmayacaktır.Böylelikle insanımızın kafalarında  hükümetimiz ve özellikle TSK’mız için  oluşan olumsuz görüş yerini olumluya çevirecek ve halkımız arasında güven sorununun ortadan kalkacağı kanısındayım…
 
Bedelli askerlik sosyal bir sorumluluk ve yasal bir durumdur. Genel Kurmayımızın da  kabul edeceği üzere “Çalışmalar sonrası, nicelik bakımından daha küçük, nitelik bakımından daha modern ve etkin, çok iyi sevk ve idare edilebilen bir Kara Kuvvetleri’ne ulaşılacaktır.” ifadesi zaten zamanın zaruretleri bakımından bedelli askerliğin kötü algılanmaması gereken bir olgu olduğunu, ordunun ekonomik imkânlarla profesyonel bir yapıya kavuşturulmasının mecburi hale geldiğini göstermektedir.
 

“Sorumluluk yükü, her şeyden, ölümden de ağırdır.”
M.K.Atatürk

Reklamlar

Make a Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir Yanıt to “Bedelli Askerlik Gerçekleri – Kamuoyuna Duyurulur.”

RSS Feed for Bedelli Askerlik Sosyal Platformu Comments RSS Feed

Bedelli askerlik bazıları için, matbaayı anlamak kadar zordur ki bu nedenden dolayı 250 yıl geç gelmiştir! Ama gelmiştir! Çünkü gerçeklerden kaçış yoktur. 250 yıl bile olsa sadece erteleyebilirsiniz. Ama 250 yıl bile biter en sonunda! Bedelli askerlik kesinlikle gerekli ve kaçınılmazdır. Sadece erteleniyor!


Where's The Comment Form?

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogcu bunu beğendi: