BEDELLİ ASKERLİK ÇIKARMI, NEDEN, NE ZAMAN?

Posted on 08 Mar 2009. Filed under: Bedelli Askerlik Hakkında |

ELİMİZDEKİ İPUÇLARI;

1- Bu zamana kadar tüm bedelliler celp döneminin hemen peşine çıkmıştır.

2- Tüm bedellilerden önce asker bu konuda bir çalışma yok demiştir.

3- İlk defa bu kadar çok celp fazlası var yaklaşık olarak ihtiyacın 3 katı talep var yani Genel Kurmayın açıklaması celp başına 75.000 er ve erbaş ihtiyacımız var şeklinde ama bu rakam 3 katına ulaşmış durumda.

4- Seçim nedeniyle kesinlikle seçim zamanı bu iş olmaz, çünkü seçim zamanında muhalefet ortalığı karıştırır, hükümet oy kazanmayı bırakın oy kaybeder.

5- Fazladan asker demek fazladan gider demek ve askeriyede ihtiyacından fazla asker istemiyor, diğer yandan hükümet de kriz ortamında ek bütçe çıkartmak istemiyor.

6- Şu anda Genel Kurmay pkk’ya karşı Bahar operasyonu için düğmeye bastı.

7- Hükümet pkk için af kanunu hazırlıyor ve seçimlerin hemen sonunda operasyonların peşinden direnci kırılan pkk’lılar için af çıkacak ve büyük oranda pkk bitirilecek.

8- Son çıkan kanun nedeniyle yasal duruma düşmek istemeyen kişilerin teslim olması ayriyeten celp fazlasını daha da arttırıcak.

9- Gerek askeri operasyon gerekse af kanunu sonucu pkk olayı azaldıktan sonra, celp fazlası da katlanarak büyümeye devam ettiğinden Genel Kurmay kanadında bedelli askerlik için tüm şartlar hazır olacak

Tüm bunlar yaklaşık olarak nisan ortasını bulacak.

HEMEN ELİMİZDEKİ BİLGİLERLE NEDEN NİSAN DİYE BİR BAKALIM;

1- Mart sonuna kadar operasyon sürer, marttan sonra hemen pkk affı gündeme gelir ve nisan başı olur, nisan başında pkk’dan yavaş yavaş kopmalar başlar ve pkk’nın dağılma süreci nisan’ın sonlarına kadar tamamlanır.

2- Bu esnada ekonomik kriz inanılmaz artmış olacak bunun asıl nedeni kriz zaten çok büyük ama hükümet seçimlerden dolayı kriz yok gibi davranıyor ve seçim yatırımı olarak piyasaya para pompalıyor. Bir yandan bütçe açığı, Büyük bir hızla çıkan sıcak para nedeniyle kriz büyümeye devam ediyor ama bunun hükümetçe telaffuz edilmeye başlaması ancak seçimlerden sonra olacaktır.

 3- Nisan ortası gibi; gerek teslim olanlar, gerek mevcut celp fazlası değerlendirilerek PKK affı da göz önünde bulundurularak ve büyümeye devam eden kriz şartları da ilave edilerek, Genel Kurmay tarafından asker fazlası problemi masaya yatırılır. Benzer durumun ekonomik ağırlıklı şartları da hükümet kanadında nisan ortası gibi masaya yatırılır.

4- Tüm bu konuların resmi olarak masaya yatılması için

a) Askeri operasyonun bitmesi

b) pkk’nın dağılma sürecine girmesi

c) celp fazlasının artmaya devam etmesi

d) seçimlerin tamamlanmış olması

e) krizin büyümeye devam etmesi

f) krizin gerçekte hangi boyutta olduğunun telaffuz edilmeye başlaması

gerekmektedir. Çok afaki bir durum olmaması durumunda bu maddeler yukarda saydığımız takvime göre olacaktır.

5- Nisan sonuna kadar Genel Kurmay ve Hükümet Çalışmalarını diyalog çerçevesinde tamamlar ve bununla ilgili kanun düzenlemesi boyutuna geçilir.

6- Kanun düzenlemesine gidilmesi gerekiyordur çünkü;  Mevcut askerlik yasası bedelli askerlik için uygun değil. Sebebi yazının en sonunda…

7- Bu esnada mevcut askeriyenin yapısı bozulmasın diye mayıs celbinde alınabildiği kadar asker alınması sağlanır ki bu da aslında bedelli sonrası bir asker eksikliği olasılığını ortadan kaldırmak amaçlı.

8- Zaten eğer mayıs celbini askere teslim olmadan bedelli çıkartırlarsa bu durumda mayıs celbinde planlanan asker sayısına erişilemez ve daha az bir asker sayısı olur ki buda askeriyenin asker sayısı ile ilgili yaptığı hazırlık ve planları bozar.

9- Bu nedenlerle kanun teklifi hazırlanıp mayıs celp dönemi teslim olur olmaz, yaklaşık mayıs celbinin tesliminden bir ay kadar sonra bedelli askerlik kanunu meclis gündemine girecektir.

GENEL KURMAY NEDEN “BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ YOK” DER?

GENEL KURMAY NEDEN ASLA “CELP FAZLASI VAR” DEMİYECEKTİR.

 

Çünkü mevcut 1111 sayılı askerlik kanunu derki; Genel Kurmay celp fazlası oluştuğunda, fazla asker sayısını düşürmek için bedelli askerlik çıkartılması için çalışma başlatır.

– Bu da Genel Kurmay Celp Fazlası var derse otomatikman Bedelli Askerlik çıkar demek.

 

Mevcut kanuna göre; celp fazlası oluştuğunda bedelli askerlik otomatik olarak çıkar ve bunun bedelide kanunda belirtilmiştir ve bu rakam 2556 Euro’dur. Böyle bir rakamdan bedelli askerlik çıkartmak ne Genel Kurmayın nede Hükümetin işine gelir.

 

Mevcut Bedelli askerlikle ilgili kanun maddesi, ekonomik açıdan çok fazla fayda sağlayacak bir kanun değildir ve bu nedenle kesinlikle bir kanun değişikliği yapılacaktır.

 

Diğer yandan gerek Hükümet gerekse Genel Kurmay “Bedelli Askerlik Konusunda Çalışıyoruz” demesi mevcut kanuna gire celp fazlası var anlamına gelir ki bu durumda zaten bedelli askerlik kanuna göre kanunda yazan rakama göre çıkacaktır. Bu nedenle Bedelli Askerlik ile ilgili kanun değiştirilip Resmi Gazetede yayınlanana kadar ne Hükümet nede Genel Kurmay bedelli askerlikle ilgili çalışmamız yok diyecektir. Resmi gazetede yeni kanun yayınlandığında zaten artık bedelli askerlik çıkmış demektir.

 

Saygılarımla…

 

 

 

 

Reklamlar

Make a Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

2 Yanıt to “BEDELLİ ASKERLİK ÇIKARMI, NEDEN, NE ZAMAN?”

RSS Feed for Bedelli Askerlik Sosyal Platformu Comments RSS Feed

Harika bir yorum. Bedelli askerlik platformlarında mücadele eden ama ister istemez arada sırada karamsarlaşan arkadaşlarımın mutlaka o karamsarlık anlarında bu yazıyı açık okumalarını tavsiye ediyorum. Saygılar.

çok güzel ellerine sağlık inşallah olur


Where's The Comment Form?

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogcu bunu beğendi: